Грижата за розите не е толкова лесна и дори една малка грешка може да доведе до спиране на цъфтежа им. В това отношение значение имат дори съседите на това красиво цвете. То в никакъв случай не трябва да се отглежда до определени растения в градината. Те включват големи дървета и храсти, растения с агресивни корени, растения, които произвеждат токсини и привличат вредители.
Растенията, до които не трябва да се отглеждат рози
Дървета с гъста зеленина или големи храсти могат да създадат плътна сянка и да се конкурират с розите за светлина.
Розите ще цъфтят като луди, ако заровите това до тях
Освен това корените им могат да се разпространят на големи разстояния, което води до конфликт за влага и хранителни вещества в почвата.
Тези растения пречат не само на розите, но и на други цветя. Както показва практиката, големите дървета са в състояние бързо да „изсмучат“ всички хранителни вещества от почвата.
Растенията с агресивни корени включват мента, берберис и други. Те имат много активни корени, което може да доведе до значително забавяне на растежа на розите. Когато избирате съседи, винаги трябва да подхождате рационално, за да избегнете евентуални проблеми в бъдеще.
Някои растения, като черен имел и мечо грозде, могат да отделят токсични вещества в почвата, които могат да навредят на здравето на розите.
Редица растения, като папрати или медоносни растения, могат да привлекат вредители като листни въшки или мравки, които могат да навредят на розите.
Ако растат наблизо, ще се появят обикновени вредители, които определено ще причинят значителни щети.
Подрязването е един от най-важните фактори за отглеждане на здрави рози, които ще дадат много цветя. Подрязването насърчава цъфтежа, укрепва растенията и предотвратява появата на болести. Ако розите се оставят неподрязани за една година или повече, те растат с много дебели дървесни стъбла и броят на цветовете значително намалява.
Подрязването на млади рози започва през първата година от живота на растението. Резитбата се извършва на млади рози на височина около 45-60 см по такъв начин, че да се насърчи развитието на периферните леторасти, което в крайна сметка води до развитието на храста.
Първото лято след засаждането се премахват всички цветя, както и слабите издънки, за да се насърчи нормалното развитие на растенията през есента. Започвайки от втората година, лекото подрязване се извършва едновременно с прибирането на реколтата. През това време градинарите премахват издънките под първото цвете, като ги отрязват над първия лист от земята. На всеки 2-3 години фермерите може да се извършва интензивна резитба, като се отстраняват стари, счупени, слаби или болни клони, за да се подсили растението.
Трябва ли да се отреже първата пъпка на розите?